नेकपाको आधिकारिकता विवाद, जिम्मेवारीबाट पन्छिन खोजेको भन्दै तीव्र आलोचना

काठमाडौँ । नेकपाको आधिकारिकता विवाद टुंगो लगाउनुको साटो अन्य विभिन्न विकल्पतिर निर्वाचन आयोगको ध्यान दिएर जिम्मेवारीबाट पन्छिन खोजेको भन्दै तीव्र आलोचना हुन थालेको छ।

आयोग विवाद निरुपणका लागि कानूनीरूपमा अघि बढ्नुको साटो विभिन्न विकल्पमा अनौपचारिकरूपमा छलफल अघि बढाएर जिम्मेवारीबाट पन्छिन चाहेको संकेत दिएको छ।

आयोगले अनौपचारिक रूपमा ३ विकल्पमा लगातार छलफल गरिरहेको छ। पहिलो हद म्याद नाघेकाले तामेलीमा राख्ने, दोस्रो विवादमा प्रवेश गर्ने र बहुमत–अल्पमत हेरेर आधिकारिकताको टुंगो लगाउने र अन्तिममा विवादमा प्रवेश गर्ने तर सहमतिका लागि आग्रह गर्ने तयारी गरे पनि आयुक्तहरू भने अहिलेसम्म टुंगोमा पुग्न सकेका छैनन्।

यद्यपि आयोगले औपचारिकरुपमा आधिकारिकताको विवादमा निर्णय दिने बताइरहेको छ। कानूनबमोजिम ठोस निर्णय गर्दा एउटा पक्ष कोपभाजनमा पर्ने सम्भावनालाई ध्यानमा राखेर आयोगले आधिकारिकता नदिने कोणबाट छलफल गरेको एक आयुक्तले बताए।

‘विवाद मिलाउन सकस हुँदै गएपछि विभिन्न विकल्पमा छलफल गरिएको छ,’ ती आयुक्तले भने।

नेकपाको आधिकारिकताको दाबी गर्दै निवेदन परेको १५ दिन बितिसक्दा पनि आयोगले विवाद निरुपण गर्न कुनै प्रक्रिया नचलाएपछि आयोगको संवैधानिक भूमिकामाथि प्रश्न उठिरहेकोे छ। विवाद निरुपण गर्ने प्रक्रिया अघि नबढाइएकोमा नेकपाका अध्यक्षद्वय प्रचण्ड र माधव नेपाल समूह शुरूदेखि संशकित हुँदै आएको छ।

‘स्वतन्त्ररूपमा निर्णय गर्ने शक्ति गुमाउँदै आयोग अनेक कानुनी छिद्र खोजेर पन्छिनतिर लागेको देखियो।’ सो पक्षका नेता एवं पूर्व महान्याधिवक्ता मुक्तिनारायण श्रेष्ठले भने। 

आयोगले माघ ११ गते नेकपा राजनीतिकरूपमा विभाजित भइसक्दा पनि कानूनीरूपमा एक रहेको निर्णय गरेको थियो। त्यही निर्णयपछि माघ २० गते प्रचण्ड–नेपाल पक्षले आधिकारिकताको दाबी गर्दै निवेदन दिएको थियो। सो पक्षले ४४१ सदस्यीय केन्द्रीय समितिबाट आफ्नो पक्षका २८४ जना केन्द्रीय सदस्यको हस्ताक्षर बुझाएको थियो।

करीब ६५ प्रतिशत केन्द्रीय सदस्य सहितले दिएको निवेदन विवाद शुरू भएको ३० दिनको हद म्यादभन्दा पछि आएकाले त्यसका आधारमा आधिकारिकताको छिनोफानो गर्न कानूनी समस्या हुने भन्ने कोणबाट आयोगभित्र छलफल चलिरहेको छ।

तर आयोगले माघ ११ गतेसम्म विवादको सम्बन्धमा पत्राचार गरिरहेको सन्र्दभमा सो निवेदनले हदम्याद नाघेको तर्कसँग कुनै पनि हालतमा सहमत हुन नसक्ने पनि पूर्व महान्याधिवक्ता श्रेष्ठले बताए। हदम्याद नाघेको हो भने निवेदन दर्ता गर्नु नै हुँदैन थियो। निर्णय गर्नुपर्ने बेला हदम्याद नाघेको पनि तर्क पछाडिको मनसाय ठीक नभएको श्रेष्ठको भनाइ रहेको छ।